poniedziałek, 9 lipca 2012

Co to jest leasing?- Poradnik dla początkujących.


Leasing to alternatywny, w stosunku do kredytu bankowego, sposób finansowania inwestycji. Polega na tym, że firma leasingowa kupuje dla przedsiębiorcy wybrany przedmiot a następnie oddaje go klientowi w leasing. W zamian pobiera opłaty za użytkowanie- tzw. miesięczne raty leasingowe. Umowa leasingu daje zatem możliwość używania rzeczy bez konieczności kupowania jej za środki finansowe własne lub pochodzące z kredytu.

Kto udziela leasingu?
W umowie leasingu występują dwie strony: leasingobiorca (przedsiębiorca) i finansujący (firma leasingowa).

Dla kogo jest leasing?
Leasing jest nowoczesną formą finansowania inwestycji dla małych i dużych firm. W odróżnieniu od kredytu bankowego nie wymaga tak dużej zdolności kredytowej. Z leasingu korzystają przede wszystkim firmy, które swoją działalność finansują z bieżących przychodów, mają wysokie przychody podatkowe lub nie mające zdolności kredytowej.

Leasing nie opłaca się jednak podmiotom, które:
- nie są płatnikami podatku VAT
- rozliczają się za zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego
- korzystają z ryczałtu ewidencyjnego i karty podatkowej
- nie generują jeszcze zysku (są np. w fazie powstawania i przez najbliższe kilkanaście miesięcy nie będą osiągać przychodów podlegających podatkowi dochodowemu).

Rodzaje leasingu
Obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące rachunkowości i podatków wyróżniają dwa rodzaje leasingu: leasing operacyjny i leasing finansowy.
Leasing operacyjny jest usługą, pozwalającą na uznanie rat leasingowych w całości do kosztów uzyskania przychodu leasingobiorcy. Leasingowany obiekt pozostaje w okresie obowiązywania umowy własnością firmy leasingowej; na której spoczywa też obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Po zakończeniu umowy przedsiębiorca ma możliwość stania się prawnym właścicielem sprzętu.
Leasing finansowy to rodzaj leasingu polegający na dostawie danego środka trwałego, a dla celów podatkowych (podobnie jak w przypadku kredytu) amortyzacja i część odsetkowa rat leasingowych stanowi koszt uzyskania przychodu leasingobiorcy. Po zakończeniu umowy przedmiot leasingu staje się włsanościa leasingobiorcy.
Wybór rodzaju leży po stronie leasingobiorcy, to on musi wiedzieć, który bardziej się jemu opłaca (więcej na ten temat w poradniku „Leasing: finansowy czy operacyjny?”).
Przedsiębiorca może również odsprzedać firmie leasingowej własny środek trwały, a następnie wziąć go w leasing (tzw. leasing zwrotny). Jest to szybki i prosty sposób na uwolnienie kapitału i natychmiastową poprawę płynności, przy zachowaniu prawa do użytkowania sprzętu i pobierania z niego korzyści.

Co można wziąć w leasing?
·         Pojazdy (ciężarowe, osobowe, dostawcze, motocykle)
·         Maszyny i urządzenia (pojedyncze oraz linie produkcyjne)
·         Sprzęt medyczny
·         Sprzęt biurowy i komputerowy
·         Nieruchomości

UWAGA!
Należy jednak pamiętać, że nie każda firma leasingowa jest gotowa sfinansować każdy sprzęt. Firmy leasingowe specjalizują się w finansowaniu określonych typów przedmiotów.

Jakie dokumenty wymagane są przy ubieganiu się o leasing?
Komplet wymaganych dokumentów może różnić się w zależności od wymagań firmy leasingowej.     W większości przypadków potrzebne będą dokumenty założycielskie Państwa firmy (NIP, REGON, KRS lub EDG). Przy większości transakcji przedstawione dokumenty są wystarczające, aby firma leasingowa podjęła decyzję i sfinansowała inwestycję. W niestandardowych przypadkach finansujący może poprosić o dostarczenie innych dokumentów.

Chcesz znaleźć najlepszą dla siebie ofertę leasingu? Sprawdź ofertę dla Ciebie na www.wezleasing.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz